sobota, 9 lipca 2016

Sałatka z ananasem.

Znudziły Wam się sałatki z rukolą czy sałatą lodową? Czas najwyższy zaprzyjaźnić się z roszponką. Oprócz tego, że świetnie smakuje oczyszcza organizm i poprawia trawienie. Ponadto jest skarbnicą beta-karotenu i witaminy C. Działa uspokajająco. Polecam zabieranie tej sałatki do pracy ;).



Składniki:
- ser bursztyn
- szynka gotowana
- ananas (świeży lub z puszki)
- roszponka

Sos musztardowo-miodowy:
- sok z cytryny (około łyżeczki)
- pół łyżeczki miodu
- łyżka musztardy francuskiej
- łyżka oliwy z oliwek
- sól i pieprz

Roszponkę myjemy i wkładamy do miski. Ser bursztyn i szynkę kroimy w kostkę. Ananasa kroimy na kawałki. Mieszamy wszystkie składniki sosu ze sobą. Proporcje musimy dostosować do swoich upodobań. Składniki sałatki mieszamy ze sobą. Przed podaniem polewamy naszym sosem.
Gotowe! Smacznego!

Uwaga: Możemy dodać prażony słonecznik.

Kurczak z warzywami po chińsku.


Kuchnia chińska... dużo można o niej pisać. Świetny smak, uzyskany w krótkim czasie, warzywa al dente, soczyste, pikantne, słodkie, słone, aromatyczne... Ale bardzo spodobało mi się pewne określenie, które w moim odczuciu trafia w punkt, czyli "Kuchnia chińska to jedyna kuchnia świata, która posiada tysiące różnych potraw, przygotowywanych na tysiące różnych sposobów".



Składniki (2 porcje):
- ½ czerwonej papryki
- 1 cebula szalotka
- ½ marchewki
- ok. 5-7 cm kawałek białej części pora
- 2 ząbki czosnku
- 1 papryczka chili lub mniej (w zależności od tego jaką ostrość dania chcemy uzyskać)
- ok. 1 cm kawałek imbiru
- 2 łyżki oleju
- ok. 200 g piersi z kurczaka
- sól, pieprz świeżo zmielony
- 1 łyżka mąki ziemniaczanej
Sos:
- 5 łyżek sosu sojowego (jasny)
- 3 łyżki octu ryżowego (lub sok z ½ wyciśniętej cytryny)
- 3 łyżki wody
- 3 łyżki cukru brązowego

 
Pierś z kurczaka myjemy, oczyszczamy i kroimy w cieniutkie paseczki. Doprawiamy solą i pieprzem i obtaczamy w mące ziemniaczanej.
Paprykę kroimy w większą kostkę, cebulę razem ze szczypiorkiem w krążki. Marchewkę oraz pora kroimy wzdłuż na cienkie słupki. Papryczkę chili, czosnek i imbir drobno siekamy.
W szklance mieszamy składniki sosu.
Na dużej patelni rozgrzewamy łyżkę oleju, wrzucamy warzywa i smażymy przez około 4 minuty. Następnie warzywa odkładamy na bok. Na patelnie dodajemy drugą łyżkę oleju i wrzucamy pierś z kurczaka. Smażymy około 3 minuty, co chwilę mieszając.
Następnie wkładamy z powrotem warzywa na patelnie i wszystko mieszamy. Wlewamy sos – najlepiej partiami, dzieląc go na 3 części i każdą kolejną wlewamy po około kilkunastu sekundach.
Smażymy całość kilka minut, aż sos nam zgęstnieje.
Podajemy z makaronem sojowym, ryżowym lub ryżem.
Gotowe! Smacznego :)!

niedziela, 3 lipca 2016

Kurczak Kung Pao.

Kurczak Kung Pao... a może Kung-Fu? ;) Ci, co już wypróbowali wiedzą dlaczego - powala na łopatki. Smak, który uzależnia... nie będę opisywać. Trzeba spróbować;).
Przepis jakich wiele, czyli szybki, łatwy i przyjemny.




 Składniki (4 porcje):

- 2 piersi z kurczaka
- 2 łyżki mąki ziemniaczanej
- świeży imbir (około 2 cm)
- 3 ząbki czosnku
- czerwona papryka
- papryczka chili
- duża cebula
- orzechy nerkowca (około 20 sztuk)
- olej kokosowy (4 łyżki)
- sos ostrygowy (2 łyżki)
- sos sojowy (1,5 łyżki)
- olej sezamowy (1 łyżka)
- cukier brązowy (2 łyżeczki)
- ¾ szklanki wody
- sól, pieprz

Dodatek: makaron sojowy lub makaron ryżowy.

Kurczaka myjemy, oczyszczamy z błon i kroimy w kostkę. Solimy, pieprzymy i opruszamy mąką ziemniaczaną. Na patelni (jeżeli mamy możemy użyć wok) rozgrzewamy dwie łyżki oleju kokosowego i podsmażamy kurczaka. Kiedy kurczak lekko się już podsmaży zdejmujemy go z patelni. Na kolejnych 2 łyżkach oleju kokosowego podsmażamy drobno posiekany: imbir, papryczkę chili, czosnek oraz cebulę. Po chwili dodajemy pokrojoną w kostkę czerwoną paprykę i posiekane orzechy. Po 3 minutach dodajemy kurczaka.

Po podsmażeniu całości w szklance mieszamy: ¾ szklanki wody, sos ostrygowy, olej sezamowy, sos sojowy, cukier i wlewamy na patelnię. Od czasu do czasu mieszamy. Po chwili sos zgęstnieje.
W tym czasie przygotowujemy makaron (zgodnie z przepisem na opakowaniu).
Kiedy makaron będzie gotowy możemy nałożyć danie na talerz.
Smacznego! :)





Makaron w sosie brokułowym z szynką.

Brokuły (nawet ugotowane) posiadają bardzo dużo wartości zdrowotnych. Między innymi działają przeciw nowotworom, chronią przed wrzodami, wzmacniają stawy i wzrok.
Zapraszam do skorzystania z przepisu ;).


Składniki:
- brokuł
- serek topiony paprykowy (3 sztuki - duże, prostokątne opakowania)
- cebula
- 2 ząbki czosnku
- 6 plastrów szynki gotowanej
- szklanka mleka
- makaron spaghetti
- masło klarowane
- sól i pieprz 


Brokuła gotujemy al dente. Na patelni rozgrzewamy masło klarowane. Podsmażamy posiekaną cebulę i czosnek, tak, żeby były lekko zeszklone. Dodajemy pokrojoną w kostkę szynkę i "różyczki" brokuła. Serek topiony mieszamy z mlekiem, solą i pieprzem (tak, żeby nie było dużych grudek, reszta rozpuści się na patelni) i wlewamy na patelnię. Całość mieszamy raz na jakiś czas i czekamy, aż sos zgęstnieje (około 10-15 minut).
Makaron gotujemy zgodnie z przepisem na opakowaniu. Kiedy będzie już gotowy, polewamy go naszym sosem. Gotowe!

Smacznego!!! ;)






Tatar wołowy.

Zastanawialiście się kiedyś nad pochodzeniem tatara? Nie? Ja też nie. Do wczoraj. Tatar kojarzy mi się z kuchnią Polską. Zdziwiłam się. Krajem pochodzenia tej popularnej na polskich stołach potrawy jest Francja. 
Najlepszy tatar nigdy nie jest mielony, zawsze siekany! I tą metodę przygotowania tatara polecam. Siekanie nożem zajmuje trochę czasu, jeżeli chcemy go zaoszczędzić możemy użyć maszynkę do siekania z ostrym nożykiem.

 
Składniki (2 porcje):
- 30 dk polędwicy wołowej lub ligawy wołowej
- 1 żółtko
- pół cebuli
- kilka ogórków konserwowych (lub kiszonych)
- 3 łyżeczki musztardy
- 2-3 łyżeczki sosu sojowego
- sól i pieprz




Mięso oczyszczamy i siekamy. Żółtko sparzamy wrzątkiem i dodajemy do miski z mięsem. Przyprawiamy solą, pieprzem, sosem sojowym i musztardą. Proporcje musimy dobrać wedle naszego upodobania. Ja lubię tatar, kiedy jest pikantny i ma wyraźny smak. Mięso chowamy na 15 minut do lodówki. W tym czasie drobno siekamy cebulę i ogórki (lubię tatar i z kiszonymi i z konserwowymi). Możemy posiekać jeszcze marynowane grzybki. Tatar układamy na desce, dookoła kładziemy posiekane dodatki. Świetnie smakuje z dodatkiem świeżej bagietki.
Gotowe! Smacznego! ;)