wtorek, 27 stycznia 2015

Zupa prowansalska.

Mało czasu na przygotowanie obiadu? Jesteś zbyt zmęczona/zmęczony na długie stanie w kuchni, a chcesz zjeść treściwy posiłek? Jest to przepis właśnie dla Ciebie :).



Składniki: 
- 500 g mięsa mielonego wieprzowego
- dwa ziemniaki
- mrożona mieszanka warzyw pokrojonych w słupki 
- cebula
- dwa śmietankowe serki topione (w tzw. kiełbasce)
- zioła prowansalskie
- oliwa do smażenia
- dwie kostki rosołowe
- sól i pieprz

Do garnka wlewamy wodę i wrzucamy warzywa mrożone oraz kostki rosołowe. Ścieramy ziemniaki na tarce (ostrze jak do mizerii) lub kroimy nożem na drobne talarki i dorzucamy do garnka. Zaczynamy gotować na małym ogniu. Na patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy mięso mielone wraz z drobno poszatkowaną wcześniej cebulą. Doprawiamy solą i pieprzem. Kiedy mięso będzie już podsmażone dokładamy je do garnka. Gotujemy około 30 minut. Dodajemy serki topione i zioła prowansalskie. Gotujemy 10-15 minut. Gotowe! Smacznego :)!


niedziela, 25 stycznia 2015

Karmelizowany burak.

Buraki to jeden z moich ulubionych dodatków do dania głównego. Na warsztacie kulinarnym nauczyłam się bardzo fajnego przepisu i muszę się nim z Wami podsielić:). Jak przeważnie - szybki i prosty przepis:).



Składniki:
- 1 kilogram buraków
- 2-3 łyżki cukru trzcinowego
- 100 ml szklanki wina czerwonego (półwytrawne)
- oliwa do smażenia

Buraki obieramy i tniemy w talarki, gotujemy je aż do miękkości. Następnie kroimy je w drobną kostkę i wrzucamy na rozgrzana patelnie z oliwą. Wlewamy wino i wsypujemy cukier. Przyprawiamy solą i pieprzem. Czekamy aż nasz burak się skarmelizuje, od czasu do czasu mieszając.  
Smacznego :)!

Makaron z tuńczykiem i pomidorami.

Pomysły na proste i szybkie dania są bezcenne. Makaron z tuńczykiem i warzywami zrobimy w niespełna 30 min. Wszystkie produkty do przygotowania sosu są z puszki, więc zawsze możemy mieć w szafce składniki na tzw. czarną godzinę, niespodziewanych gości itd. Danie swietnie nadaje się do lunchboxów. Makaron odgrzewany w pracy następnego dnia smakuje równie dobrze.



Składniki:
- puszka tuńczyka w sosie własnym
- pomidory w puszce
- kukurydza w puszce
- puszka groszku zielonego
- makaron świderki/kokardki
- łyżka oliwy do smażenia
- parmezan 
- sól, pieprz

Tuńczyka podsmażamy 5 minut na patelni, dodajemy pomidory i smażymy kolejne 5 minut. Następnie wrzucamy groszek i kukurydzę, przyprawiamy solą i pieprzem. Wstawiamy w tym czasie wodę na makaron. Zawsze do wody dolewam łyżkę oliwy, wtedy makaron po odcedzeniu nie skleja się. Gotujemy makaron, odlewamy i wrzucamy na patelnię. Łączymy go z sosem i gotowe:). Jeżeli lubimy parmezan możemy przed podaniem danie posypać tym właśnie serem.
Prawda, że szybkie i proste? 
Smacznego! :)

sobota, 24 stycznia 2015

Koktajl na dobry początek dnia.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Bardzo ważne jest zjedzenie pierwszego posiłku w ciagu 30 minut po podniesieniu się z łóżka. Wtedy nasz metabolizm zaczyna prawidłowo pracować.  Tylko jak to zrobić skoro brak apetytu? Też tak macie? Znalazłam rozwiazanie dla siebie, może dla Was też?:) A przy tym jest tak pyszne i łatwe w przygotowaniu. Koktajl owocowy:)! 
Kiedy nie ma sezonu na świeże owoce, zastępuję je mrożonymi. Wieczorem przed pójściem spać wyciągam potrzebną porcję owoców i rano są gotowe do przyrządzenia śniadania. 



Składniki (2 porcje):
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 1/4 szklanki mleka
- szklanka mrożonych owoców (maliny, truskawki)
- płaska łyżka miodu (mój ulubiony to gryczany, ale może być każdy inny)
- pół banana
- dwie łyżki płatków owsianych

Wszystkie składniki wkładamy do pojemnika i miksujemy. Smacznego! :)

niedziela, 11 stycznia 2015

Niedzielny rosół (wołowo-drobiowy).

Danie którego z pewnością nigdy nie odmówię. W niedzielę gości na stole wielu Polaków. Strzał w dziesiątke w tak zimny i wietrzny dzień jak dziś - rosół. Pamietam smak rosołu robionego przez mamę czy tatę. Wyśmienity! I ten bursztynowy kolor.... 
Wzmocnimy smak warzyw poprzez wydobycie aromatu z obierek (to w nich kryje się cała intensywność).




Składniki:
- dwie duże pietruszki
- duży seler
- 4 duże marchewki
- duży por
- natka pietruszki
- 3 skrzydełka z kurczaka
- 300 g mięsa wołowego (tłustego)
- sól, pieprz, kostki rosołowe 
- masło klarowane lub zwykle (1 łyżka)
- makaron do rosołu

Mięso myjemy pod bieżącą wodą i wrzucamy do garnka z zimną wodą (troszkę ponad litr). Warzywa dokładnie myjemy i obieramy, pamiętając o tym, żeby obierki odkładać na bok, a nie jak zawsze do śmietnika:). Marchewkę kroimy w słupki, seler, pietruszkę dzielimy na pół i razem z porem wkładamy do garnka z mięsem i gotujemy na małym ogniu. W rosole najważniejsze jest to, żeby nie zaczął się gotować, zatem pilnujemy temperaturę. 
W małym rondelku rozgrzewamy masło i wrzucamy na nie nasze obierki. Podsmażamy je około 5-7 minut i zalewamy 500 ml zimnej wody. Dodajemy sól i pieprz. Gotujemy około 40 minut. Następnie odcedzamy nasz wywar i dodajemy go do naszego garnka z rosołem. Kiedy mamy dużo obierek taki wywar może nam w 100% zastąpić kostkę rosołową.
Rosół gotujemy około 2 godzin na małym ogniu. Doprawiamy do smaku sola, pieprzem i jeżeli jest dla nas za mało intensywny to możemy dodać kostkę rosołową. Rosół podajemy z ugotowanym makaronem i posypujemy natką pietruszki. 
Smacznego! :)

Podpowiedź:
Do rosołu możemy dodać też kilka serduszek drobiowych. 

piątek, 2 stycznia 2015

Zapiekana ziemniaczana z mięsem mielonym.

Smaczny i szybki do zrobienia posiłek, który spokojnie można przygotować dzień wcześniej. Zapiekanka odgrzewana następnego dnia np. w pracy smakuje równie dobrze:). Do tego jest bardzo smaczna i syta. Nadaje się na obiad, lunch czy też kolację.



Składniki:
- 6 dużych ziemniaków
- 1 duża czerwona papryka
- 15-20 pieczarek
- 2 czerwone cebule
- 4 ząbki czosnku
- 500 g mielonego mięsa (użyłam wieprzowo-wołowego)
- 500 ml śmietany 30%
- około 150-200 g sera żółtego
- sól, pieprz czarny i ziołowy, zioła prowansalskie
- masło klarowane/olej

Ziemniaki obieramy i wrzucamy do wrzątku, gotujemy je około 15-20 minut. W tym czasie pieczarki obieramy i kroimy w talarki, paprykę kroimy w kostkę. Warzywa smażymy na maśle klarowanym, doprawiamy solą i pieprzem ziołowym. Kiedy będą już podsmażone ściągamy je z patelni. Na rozgrzaną patelnie wykładamy mięso mielone oraz poszatkowaną czerwoną cebulę, doprawiamy solą i pieprzem. Podsmażone mięso mieszamy z warzywami. Wlewamy śmietanę i dodajemy zioła prowansalskie, pieprz i sól.
Ugotowane ziemniaki kroimy w talarki i wykładamy pierwsza warstwę w wysmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym. Następnie zalewamy ją farszem mięsnym, przekładamy ziemniakami i zalewamy pozostałym mięsem z warzywami.
Zapiekankę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopńi. Pieczemy 30 minut. Po tym czasie na zapiekankę wysypujemy ser i pieczemy tak długo, aż ser się rozpuści i delikatnie przypiecze. 
Smacznego! :)

czwartek, 1 stycznia 2015

Pieczone kacze udka z jabłkami, puree ziemniaczanym i modrą kapustą.

To danie zdecydowanie kojarzy mi się ze Świątecznym obiadem u Dziadków. Babcia wyśmienicie gotuje. 
Dziś jest Nowy Rok... Kaczka pasuje idealnie:). Jest przepyszna, wykwintna i ku mojemu zdziwieniu nie jest tak trudna do przygotowania jakby się to mogło wydawać.



Składniki:
- cztery udka z kaczki
- masło klarowane
- sól, pieprz, majeranek
- 2 jabłka 
- ziemniaki

Składniki na modrą kapustę:
- czerwona kapusta
- 1/2 cytryny
- 1/2 kostki masła
- 5 łyżek cukru
- szklanka wody
- 2 szczypty mąki
- pieprz i sól

Kaczkę przyprawiamy solą, pieprzem i delikatnie posypujemy majerankiem. Odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Udka przekładamy do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem klarowanym, kaczkę też delikatnie smarujemy masłem. Udka układamy skorą do góry i przykrywamy naczynie folią aluminiową. Pieczemy 90 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Następnie zdejmujemy folię i dokładamy cząstki jabłka i pieczemy kolejne 20-30 minut podlewając kaczkę tłuszczem, który zebrał się w naczyniu. 

Do kaczki świetnie smakuje puree. Ziemniaki gotujemy, następnie do odcedzonych ziemniaków dodajemy tłuszcz, który powstał podczas pieczenia kaczki i ugniatamy puree.

Kapustę szatkujemy, wkładamy do garnka z wodą i przyprawiamy solą, pieprzem oraz cukrem. Po około 1,5 h duszenia smakujemy i doprawiamy cytryna. Jeżeli kapusta jest już miękka to odlewamy wodę i dodajemy masło. Kiedy masło się rozpuści próbujemy kolejny raz i doprawiamy do smaku. Na koniec dodajemy mąkę.

Gotowe, smacznego :)!

Modra kapusta na ciepło - smak tradycji.

Modra kapusta kojarzy mi się ze Świątecznym obiadem u Dziadków, kiedy to babcia przyrządzała pieczoną kaczkę z jabłkami. Tego smaku nigdy nie zapomnę i zawsze będzie dla mnie magiczny. Dziś mamy Nowy Rok i postanowiłam upiec kaczkę i przygotować do niej modrą kapustę.



Składniki:
- czerwona kapusta
- 1/2 cytryny
- 1/2 kostki masła
- 5 łyżek cukru
- szklanka wody
- 2 szczypty mąki
- pieprz i sól

Kapustę szatkujemy, wkładamy do garnka z wodą i przyprawiamy solą, pieprzem oraz cukrem. Po około 1,5 h duszenia smakujemy i doprawiamy cytryna. Jeżeli kapusta jest już miękka to odlewamy wodę i dodajemy masło. Kiedy masło się rozpuści próbujemy kolejny raz i doprawiamy do smaku. Na koniec dodajemy mąkę.

Modra kapusta jest najlepszym dodatkiem do dań, kiedy jest podawana na ciepło.

Smacznego :)!

Tarta z szynką i porem.

Tarta z porem i szynką jest delikatna, bardzo smaczna i niezwykle szybka do przygotowania. 
Ogromną zaletą jest to, że tak samo smaczna jest w dniu pieczenia jak i dnia następnego.


Przepis na ciasto kruche znajdziecie w zakładce "Tarty".

Składniki: 
- jeden duży por
- 10 plastrów szynki
- 5 jajek
- 300 ml śmietanki 30%
- ser cheddar 
- masło klarowane

Por kroimy w talarki, szynkę w drobną kostkę i podsmażamy na maśle. Przyprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy do ostygnięcia. 
Jajka mieszamy ze śmietanką i przyprawiamy solą, pieprzem oraz czerwona papryką. Do śmietany i jajek wsypujemy por z szynką. Następnie wylewamy naszą mieszankę na upieczone ciasto kruche. Pieczemy 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Kilka minut przed końcem pieczenia tartę posypujemy serem i czekamy aż lekko się rozpuści i lekko zarumieni. 

Gotowe, smacznego!!! :)

Ciasto kruche na tartę (słoną).

Tarta to super pomysł na obiad, kolację czy też zimną przekąskę. Jest smaczna i niezwykle prosta w przygotowaniu. Poniżej prosty przepis na przygotowanie ciasta kruchego, idealnego do tarty.



Składniki:
- 125 g masła 
- 1 żółtko
- 250 g mąki
- 50 ml wody

Dodatkowo: papier do pieczenia, fasola Jaś.

Na stolnicę wysypujemy mąkę, dodajemy masło, zółtko i wlewamy wodę. Energicznie zagniatamy. Kiedy ciasto jest już dobrze wyrobione, zawijamy je w folię spożywczą i odstawiamy do lodówki na 30 min.

Po 30 minutach wyciągamy ciasto z lodówki i rozwałkowujemy je na duży krążek. Wykładamy na naszą tartownicę delikatnie wysmarowaną masłem. Ciasto nakłuwamy widelcem i kładziemy na nie papier do pieczenia, wysypujemy fasolę, żeby obciążyć nasze ciasto. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 15 min. Po tym czasie ostrożnie wyciągamy papier do pieczenia wraz z fasola i pieczemy ciasto 5-7 minut, wyciągamy i odstawiamy do przestygnięcia. 
Gotowe, teraz możemy wykładać dowolne farsze :).