niedziela, 27 grudnia 2015

Koktajl czekoladowo-bananowy

Bardzo lubię pić koktajle na śniadanie lub kolację. Są lekkie i szybko się je robi, a przy tym potrafią zaspokoić głód.





Składniki:
- 1 banan
- 1 jogurt naturalny
- 3-4 łyżki lodów czekoladowych
Opcjonalnie: możemy dodać kilka orzechów włoskich lub laskowych.

Wszystkie składniki blendujemy.
Gotowe:)! Smacznego!

Spaghetti bolognese

Spaghetti bolognese jak sama nazwa wskazuje pochodzi z włoskiego miasta Bolonia. Jednak  zaskoczeniem jest to, że mieszkańcy Bolonii wcale nie jedzą spaghetti bolognese. Tam makaron w sosie mięsno-warzywnym to zawsze Tagliatelle al ragù.
Cały sekret dobrego smaku tej potrawy jest w długim gotowaniu (przynajmniej 2 godziny). Wówczas smak wszystkich składników połączy się dając wspaniałe jednolite danie.





Składniki:
- 500 g mięsa mielonego (wołowe, wieprzowe lub mieszane)
- 2 puszki pomidorów
- dwie cebule
- 2 małe ząbki czosnku
- 1 marchewka
- 1 pietruszka
- makaron spaghetti
- suszone oregano
- bazylia (najlepiej świeża)
- starty parmezan
- łyżeczka cukru
- łyżeczka masła klarowanego

Sos zaczynamy od podsmażenia drobno posiekanych warzyw (cebula, czosnek, marchewka, pietruszka)  na maśle klarowanym. Kiedy będą lekko zarumienione wrzucamy na patelnię mięso mielone. W momencie gdy całość zacznie brązowieć dodajemy zblendowane pomidory (z bazylią, oregano i cukrem). Dusimy przez co najmniej 2 godziny (możemy nawet do 4 godzin). Makaron gotujemy zgodnie z opisem na opakowaniu. Podajemy ze startym parmezanem i listkami świeżej bazylii.
Gotowe! Smacznego :)





poniedziałek, 21 grudnia 2015

Spaghetti alla carbonara

Kuchnia włoska zdecydowanie należy do moich ulubionych. Oprócz walorów smakowych bardzo lubię jej prostotę, dlatego zachęcam do przygotowania przepysznej carbonary, którą możemy przyrządzić w jedyne 30 minut.




Składniki:
- makaron spaghetti
- opakowanie boczku w plastrach (ja wybrałam parzony)
- 200 g śmietanki 30%
- parmezan (około 5-6 łyżek startego parmezanu)
- kilka listków świeżej bazylii
- natka pietruszki
- sól
- pieprz
- 2 żółtka
- mała cebula

Makaron gotujemy al dente. Boczek kroimy na małe kawałki i podsmażamy go na patelni. Kiedy będzie zarumieniony ściągamy go z patelni i wrzucamy na nią drobno posiekaną cebulkę. Gdy cebula będzie lekko zeszklona wlewamy na patelnię połowę śmietany. Pozostałą część roztrzepujemy z żółtkami. Po około 3 minutach wlewamy na patelnię. Doprawiamy solą, pieprzem, posiekaną bazylią i natką pietruszki. Dodajemy drobno starty parmezan. Po 5 minutach na patelnię wrzucamy odcedzony makaron. Całość smażymy kolejne 3 minuty.
Gotowe! Smacznego :)!

Podajemy posypując parmezanem i świeżą bazylią/natką pietruszki.

niedziela, 15 listopada 2015

Ciasto jogurtowe z białą czekoladą i żurawiną

Przekonałam się jak ważne w kuchni jest to, żeby być kreatywnym... Nie zawsze kończy się to dobrze, ale tym razem udało się;)! Chciałam zrobić muffinki, jednak po powrocie z zakupów zorientowałam się, że nie mam w domu papilotek. Goście w drodze, czasu mało, w osiedlowym sklepie papilotek brak... Stwierdziłam, że skoro muffinki wychodzą to ciasto jogurtowe też musi wyjść. Wyszło... genialne!




Składniki:
- 1 jajko
- dwa małe jogurty naturalne
- 2 tabliczki białej czekolady (1,5 tabliczki wrzucamy do ciasta, natomiast 0,5 używamy do polewy)
- duża garść żurawiny suszonej
- 1 łyżeczka sody
- 1 i 1/3 szklanki mąki
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/2 opakowania cukru waniliowego
- 1/3 szklanki cukru
- 1/3 szklanki rozpuszczonego masła (+ łyżeczka masła do polewy)

Najważniejsze jest to, żeby wszystkie składniki były w jednej temperaturze. Dlatego wystawmy na blat kuchenny wszystkie produkty około godziny przed pieczeniem.
Masło roztapiamy w rondelku i przelewamy do szklanki. Czekamy aż wystygnie. Mąkę przesiewamy do miski. Dodajemy wszystkie suche produkty (cukier, proszek do pieczenia, cukier waniliowy, soda, posiekana biała czekolada i żurawina). W drugiej misce roztrzepujemy jajko i dodajemy do niego mokre składniki (jogurt, masło). Następnie, delikatnie mieszając łączymy ze sobą mokre i suche produkty. Wykładamy masę na małą wysmarowaną masłem formę do tarty (możemy użyć innej okrągłej formy).















Ciasto pieczemy 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni.
Kiedy ciasto przestygnie możemy je udekorować polewą z białej czekolady i żurawiną. Polewę przygotowujemy rozpuszczając białą czekoladę w tzw. kąpieli wodnej (na garnek z gotującą się wodą układamy metalową miskę i lekko mieszając czekamy aż czekolada się roztopi). Do czekolady dodajemy trochę masła i mleka, jeżeli polewa jest za gęsta. Polewą i żurawiną dekorujemy ciasto i... gotowe!!!
Smacznego;)!

niedziela, 8 listopada 2015

Kurczę pieczone z warzywami.

Bardzo lubię dania jednonaczyniowe. Jednym z powodów jest to, że nie mamy dużo naczyń do mycia. Kolejny przepis bardzo łatwy i szybki do przygotowania, a przy tym jaki smaczny...
Jedliście pieczoną pietruszkę czy seler? Nie? Koniecznie musicie spróbować:).



Składniki:
- 3 udka z kurczaka (lub 6 pałek)
- 3 średnie marchewki
- 3 średnie pietruszki
- 1 mały seler
- 4-5 ziemniaków
- 1 cebula biała
- 1 cebula czerwona
- natka pietruszki
- 3 łyżki oliwy do marynaty
- sól, pieprz
- 2-3 ząbki czosnku
- majeranek (suszony)

Zacznijmy od przygotowania marynaty. Oliwę wlewamy do miseczki i wrzucamy do niej około pół łyżeczki soli, pieprzu, posiekaną natkę pietruszki, posiekany czosnek oraz płaską łyżeczkę majeranku. Mięso myjemy i  nacieramy naszą marynatą.
Warzywa obieramy i kroimy w słupki, ziemniaki w kostkę lub talarki, cebulę w duże cząstki. Piekarnik rozgrzewamy do temperatury 200 stopni. Wszystko wkładamy do naczynia żaroodpornego i mieszamy. Przez pierwsze 30 minut pieczemy w naczyniu przykrytym folią aluminiową, później pieczemy bez folii.
Pieczemy około 60 min. Co kilkanaście minut przekładamy warzywa i obracamy kurczaka, żeby wszystko upiekło się równomiernie.
Kiedy warzywa są miękkie, możemy jeść.
Gotowe, smacznego ;)!








wtorek, 3 listopada 2015

Makaron z kurczakiem, suszonymi pomidorami i czerwoną papryką.

Dziś przepis z serii tych, które lubię najbardziej, czyli danie szybkie do zrobienia i pyszne. A więc dla wszystkich tych, którzy: nie mają czasu na gotowanie, bądź też nie lubią dużo czasu spędzać w kuchni. Nigdy nie wierzyłam w przepisy, w których było napisane "czas przygotowania 30 minut". Uważałam, że to bzdura, bo wszystkie czynności, które trzeba wykonać zajmują minimum godzinę. A jednak... 



Składniki (2-3 porcje)
- małe opakowanie sera mascarpone (250 g - np. Piątnica)
- suszone pomidory (około 8-10 sztuk)
- makaron kokardki
- jedna duża pierś z kurczaka
- czerwona papryka
- sól, pieprz i zioła prowansalskie 

Paprykę kroimy w kostkę i wrzucamy na rozgrzaną patelnię. Do smażenia używamy oliwę z suszonych pomidorów. Kiedy papryka lekko się zarumieni wyciągamy ją i wrzucamy na patelnię pokrojonego w kostkę kurczaka, którego przyprawiamy solą, pieprzem i ziołami prowansalskimi. W międzyczasie gotujemy makaron (zgodnie z przepisem na opakowaniu). Na patelnię dodajemy pokrojone w paski suszone pomidory. Po około 5 minutach wrzucamy paprykę i dodajemy ser mascarpone. Pozostawiamy na patelni na 3-4 minuty, dodajemy makaron i mieszamy wszystko ze sobą.
Gotowe!
Smacznego ;)!

niedziela, 1 listopada 2015

Muffinki bananowo - czekoladowe

Desery, ciasta... nie jest to moja mocna strona. Dlatego zaczynam od tych najprostszych;). Dziś przepis na muffinki bananowo - czekoladowe.
Robiąc muffinki musimy pamiętać o dwóch bardzo ważnych zasadach. A mianowicie, wszystkie składniki muszą być w temperaturze pokojowej oraz o tym, żeby wszystkie produkty wymieszać ze sobą bardzo delikatnie. Grudkami absolutnie nie należy się przejmować. Do pieczenia wybieramy dojrzałe banany.


  Składniki (12 muffinów):
- 1 i 1/3 szklanki mąki
- dwa banany
- 2/3 szklanki jogurtu naturalnego
- 1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
- 1/3 szklanki rozpuszczonego masła
- 1 łyżeczka sody
-  tabliczka gorzkiej czekolady
- cukier waniliowy
- 1 jajko
- 1/3 szklanki cukru


















Mąkę przesiewamy przez sitko do miski, dodajemy proszek do pieczenia, cukier, sodę, cukier waniliowy oraz posiekaną czekoladę. W osobnym naczyniu roztrzepujemy jajko i dodajemy do niego masło, jogurt i rozgniecionego banana. Płynne składniki przelewamy do naczynia z mąką i delikatnie mieszamy. Ciasto powinno mieć gęstą konsystencję. Przekładamy do naczynia na muffinki i pieczemy 20 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni.
Gotowe, smacznego ;)!

Cukinia - zupa krem z dodatkiem bazylii

Jesień to czas, w którym na naszych stołach królować powinna cukinia czy też kabaczek. No właśnie, czy zastanawialiście się nad tym czy jest to jedno i to samo? Zapewne jak rzucicie to zagadnienie na forum wśród swoich znajomych, rodziny dostaniecie różne odpowiedzi. Dla mnie był to odwieczny dylemat. Poznałam odpowiedź, która dla mnie była zaskoczeniem. Mianowicie, jest to jedno warzywo. Skąd inne nazewnictwo? Otóż cukinia to młody kabaczek, młode warzywo, które możemy zjeść w całości (bez obierania, bo skóra jest delikatna i bez wykrawania miąższu i nasion, bo ich jeszcze nie ma), natomiast kabaczek jest to starsza cukinia, która ma grubą skórę i miąższ z nasionami.
Cukinia jest niskokalorycznym warzywem. W 100 g zawiera jedynie 16 kcal. Jednak nie przeszkadza to w tym, żeby była bardzo zdrowa. Jest  źródłem witamin z grupy B (kwasu foliowego, B1, B2, B5, B6), A i K, składników mineralnych: cynku, fosforu, magnezu, manganu, miedzi, potasu oraz bardzo bogatym źródłem witaminy C. Dzięki czemu: wspomaga układ nerwowy, wzmacnia układ odpornościowy, redukuje objawy i następstwa stresu, wspomaga wzrok, wzmacnia krzepliwość krwi, pomaga w usuwaniu toksyn z organizmu.



Składniki:
- duża cukinia
- kilkanaście listków bazylii
- jogurt naturalny (3 łyżki)
- cebula
- 300-400 ml bulionu warzywnego(ilość bulionu jest zależna od wielkości cukinii)
- ser cheddar (do posypania)
- sól, pieprz i ostra papryka
- 1 ziemniak (opcjonalnie)
- masło klarowane do smażenia

Cukinię myjemy i kroimy w talarki, cebulę siekamy. Oba warzywa dusimy w garnku na maśle klarowanym kilka minut, dodajemy ziemniaka. Zalewamy bulionem i gotujemy 15-20 minut. wrzucamy listki bazylii i całość blendujemy. Przyprawiamy do smaku solą, pieprzem i ostrą papryką. Dodajemy jogurt naturalny. Nasza zupa jest gotowa. Na talerzu posypujemy startym serem cheddar.
Smacznego :).


sobota, 31 października 2015

Burak w parze z kozim serem

Lekka i szybka do zrobienia sałatka. Bardzo fajna na drugie śniadanie w domu czy też w pracy, a także na lekką kolację. Buraki możemy sami ugotować czy upiec w piekarniku, albo kupić już ugotowane (w Lidlu można dostać bez problemu na dziale warzywnym).
Buraki są bardzo zdrowe: wzmacniają nasz układ krwionośny, pomagają w walce z wirusami, łagodzą dolegliwości związane z menopauzą oraz mają właściwości przeciwnowotworowe. Aby zachować ich wszystkie właściwości najlepiej jest buraka upiec w piekarniku - obierając go ze skórki dopiero po upieczeniu.  
Ser kozi  natomiast posiada wszystkie ważne dla zdrowia składniki odżywcze. Zawiera dużo białka, cynku, kwasu foliowego, witamin z grupy B i A. Stanowi skarbnicę mikroelementów takich jak: wapń, potas, fosfor czy magnez.




Składniki:
- ser kozi
- rukola (pół opakowania)
- dwa małe upieczone/ugotowane buraki

Dressing do sałatki:
- musztarda francuska (1 łyżka)
- musztarda sarepska (1 łyżka)
- miód płynny (1 płaska łyżka)
- sok z cytryny (1 łyżka)
- oliwa z oliwek (1 łyżka)
- woda (1 łyżka)
- sól i pieprz

Rukolę myjemy i suszymy. Dodajemy do niej pokrojone w kostkę: buraki i kozi ser. W szklance mieszamy dokładnie wszystkie składniki potrzebne do przygotowania naszego dresingu. Dodajemy szczyptę soli i odrobinę pieprzu. Smak sosu do sałatki musimy sobie sami wyważyć proporcjami składników - wedle własnych upodobań. Sałatkę zalewamy naszym dresingiem.
Gotowe!
Smacznego :)



wtorek, 27 października 2015

Rukola z kurczakiem i kozim serem.

Sałatki są idealne na drugie śniadanie, lunch czy lekką kolację. Dzisiaj przepis na smaczną i pożywną sałatkę z rukolą i kurczakiem.



Składniki:
- rukola
- suszone pomidory
- pestki dyni
- mały filet z kurczaka
- ser kozi (twardy)
- sól i pieprz

Rukolę myjemy i pozostawiamy do obeschnięcia. Pierś z kurczaka przyprawiamy i grillujemy (po 3-4 minuty z każdej strony). Kiedy wystygnie kroimy ją wraz z kozim serem w kostkę. Dodajemy pokrojone w paski suszone pomidory. Całość mieszamy z odrobiną oliwy z suszonych pomidorów i posypujemy pestkami dyni.
Zamiast koziego sera możemy dodać mozzarellę czy też ser lazur.
Gotowe! Smacznego:)!

Ps. Ser kozi do tej sałatki najczęściej kupuję w Lidlu.

wtorek, 6 października 2015

Kabaczek pieczony.

Macie tak czasami, że jednego dnia przychodzi ochota na kilka dań i nie wiecie na co się zdecydować? Ja właśnie tak miałam. Krążyłam pomiędzy gołąbkami, spaghetti a leczo. Stąd pomysł na pieczonego kabaczka w sosie bolońskim. 


Składniki:
- jeden duży kabaczek/cukinia (lub dwa mniejsze)
- pomidory w puszce
- 500 g mięsa mielonego (wybrałam z szynki)
- cebula
- 3 ząbki czosnku
- 3 łyżki śmietany
- mąka
- masło klarowane do smażenia
- sól, pieprz i zioła prowansalskie

Kabaczka obieramy i kroimy w kostkę. Wrzucamy do garnka w którym delikatnie go podduszamy. Mięso mielone smażymy z cebulką pokrojoną w kostkę, dodajemy czosnek, sól, pieprz i zioła prowansalskie. Po kilku minutach do mięsa dodajemy pomidory i smażymy razem około 3 minut. 
Do naczynia żaroodpornego wykładamy połowę kabaczka, zalewamy połową sosu, następnie układamy drugą warstwę kabaczka i sos. 

Całość wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 190 stopni. Pieczemy około 40 minut. Pod koniec pieczenia zagęszczamy nasz sos śmietaną z mąką. 
Danie możemy jeść bez dodatków. Ja podałam z kaszą jaglaną (może być każda inna kasza, ziemniaki czy pieczywo).

Smacznego :)!!!

piątek, 18 września 2015

Krem ze świeżych pomidorów.


Sierpień i wrzesień to najlepszy czas na pomidory. Wtedy są najbardziej dojrzałe i aromatyczne. Dla mnie na pierwszym miejscu są pomidory malinowe. 
Jak byłam dzieckiem potrafiłam siedzieć kilka godzin nad zupą ze świeżych pomidorów,i bynajmniej nie dlatego, że mi smakowała:]. Z płaczem zjadałam ostatnie łyżki zupy, bo mama nie pozwoliła odejść od stołu dopóki talerz nie będzie pusty. Do dziś się z tego śmiejemy. Teraz zajadam się pomidorówką w każdej formie. Dlatego ten wpis dedykuję mojej mamie:)!



Składniki:
- 8 dużych pomidorów (ja wybrałam malinowe)
- bulion warzywny 
- 1 cebula
- jogurt naturalny
- masło klarowane
- świeża bazylia

Pomidory dokładnie myjemy i kroimy na ćwiartki. Cebulę siekamy i smażymy na maśle klarowanym, dodajemy pomidory. Chwilę smażymy, po kilku minutach pomidory z cebulą wrzucamy do bulionu. Pozostawiłam w moim bulionie marchewkę, por i pietruszkę (żeby krem był bardziej gęsty i treściwszy). Gotujemy około 30 minut. Dodajemy sól i pieprz do smaku. Wrzucamy kilka listków bazyli. Całość blendujemy. Podajemy z łyżką śmietany i bazylią. Gotowe! Smacznego :)!

Ps. Kiedy nie mamy czasu na przygotowanie bulionu, możemy wspomóc się kostką rosołową.







niedziela, 30 sierpnia 2015

Polędwica wieprzowa z kozim serem i pomidorami na roszponce oblana sosem malinowym.



Kiedyś twierdziłam, że obiad bez mięsa to nie obiad... Pomimo iż potrawy bezmięsne też potrafią zadowolić moje podniebienie, to jednak potrawy mięsne ubóstwiam do dziś. Ci którzy mnie znają, wiedzą doskonale, że moje życie w dużej mierze kręci się wokół jedzenia:]. Gdyby nie to, że jestem też uzależniona od aktywności fizycznej to... Ważyłabym 100 kg. Dodatkiem do mięsa nie muszą być zawsze ziemniaki, pyzy, kasza, ryż, makaron... Doskonale pasuje sałata:). Dziś przepis na pyszną sałatkę z roszponką w roli głównej.

Składniki:
- opakowanie roszponki
- 100g sera koziego (twarożkowy)
- 1 polędwiczka wieprzowa
- dwa pomidory malinowe (mogą być koktajlowe)
- maliny
- kilka łyżek cukru trzcinowego (może być biały)
- sól i pieprz
- szczypta ostrej papryki
- dwie łyżki masła klarowanego

Roszponkę myjemy i układamy na talerzu. Dodajemy pokrojone pomidory i ser kozi. Polędwiczkę wieprzową płuczemy wodą i oczyszczamy z błon. Smażymy ją na maśle klarowanym. Około 10 min z każdej strony. Musimy dopasować czas smażenia do stopnia wysmażenia jaki lubimy. Ja lubię dobrze wysmażoną. Podczas smażenia mięsa, rozgrzewamy rondelek/małą patelnie i szykujemy sos malinowy. Maliny wrzucamy na rozgrzaną patelnie i dodajemy kilka łyżeczek cukru. Co chwilę mieszamy. Dodajemy ostrą paprykę. Po około 10 minutach sos będzie gotowy. 
Usmażoną polędwiczkę kroimy w cieńkie plastry i układamy na talerzu, następnie całość polewamy sosem malinowym. Gotowe! Smacznego:)!



Ps. Kiedy nie mamy świeżych malin możemy użyć gotowej konfitury malinowej, którą podgrzewamy z odrobiną wody.

niedziela, 16 sierpnia 2015

Boeuf Strogonow

Wołowina!!! Tak! To moje ulubione mięso. Jest wyśmienita w każdej postaci. Surowa jak tatar, krótko smażona jak stek... Duszona jak bitki wołowe, czy zrazy... Albo popularny "strogonoff". Smakuje wyśmienicie z pyzami czy ziemniakami.


Składniki: 
- 80 dag wołowiny (polędwica wołowa lub (wersja tańsza) wołowina zrazowa tzw. "extra")
- 1 czerwona papryka
- 1 duża cebula
- natka pietruszki
- mąka
- 200 ml bulionu
- około 10 małych pieczarek
- 6 średnich ogórków konserwowych
- 3 łyżki koncentratu pomidorowego
- 1 łyżeczka musztardy
- 2 łyżki śmietany 18%
- sól 
- pieprz
- ostra papryka
- masło klarowane do smażenia 

Mięso myjemy, oczyszczamy z błon i kroimy na cieńkie paski, obtaczamy w mące i smażymy na maśle klarowanym, aż się delikatnie zarumieni. Następnie ściągamy wołowinę na chwilę z patelni i wrzucamy na nią pokrojaną w ćwiartki cebulę, paprykę, pieczarki. Kiedy warzywa nabiorą delikatnie rumianego koloru dodajemy do nich mięso, pokrojone w kostkę ogórki i całość zalewamy zimnym bulionem. Dusimy tak długo, aż mięso będzie miękkie i kruche. Na końcu dodajemy sól, pieprz, ostrą paprykę, przecier pomidorowy oraz musztardę. Zabielamy śmietaną i dusimy jeszcze 15 min.
Podajemy z pyzami, dekorujemy natką pietruszki. Gotowe! Smacznego!:) 

Makaron razowy z zielonym pesto.

Przepisy na szybkie dania obiadowe, kolację czy też lunch są bezcenne. Dziś przepis na makaron z zielonym pesto. Smaczny na ciepło i na zimno. Pesto oczywiście możemy przygotować sami... Ale wtedy wiąże się to z tym, że danie nie jest już takie szybkie do przygotowania. Nie uważam, żeby używanie w kuchni produktów gotowych, półproduktów było przestępstwem. Oczywiście, większa satysfakcja jest wtedy, kiedy danie od A do Z przygotujemy sami, lecz jeśli ogranicza nas brak czasu czy ochoty na długie stanie w kuchni... Radzimy sobie inaczej :).



Składniki:
- 5 łyżeczek pesto
- 3 ząbki czosnku
- oliwa z oliwek
- 4 łyżki startego parmezanu (lub innego sera tego typu)
- makaron 200 g (ja użyłam makaronu razowego - świderki, ale może być inny)
- pieprz

Makaron gotujemy w lekko osolonej wodzie (zgodnie z przepisem na opakowaniu). Ja lubię al dente. Na patelni rozgrzewamy oliwę z oliwek i wrzucamy posiekany czosnek. Smażymy go kilkadziesiąt sekund i dodajemy odcedzony wcześniej makaron. Smażymy około 3 minuty lekko mieszając. Dodajemy parmezan. Po chwili dorzucamy pesto i mieszamy. Możemy doprawić jeszcze pieprzem. Po kilku minutach danie jest gotowe. Podając możemy jeszcze opruszyć parmezanem.
Smacznego! :)




niedziela, 26 lipca 2015

Nuggetsy kukurydziane z parmezanem z dodatkiem sosu jogurtowo-ziołowegoz fetą.

Kto z nas nie lubi nuggetsów?! Chrupiące, delikatne, na ostro, łagodne... Smaczne zarówno na ciepło jak i na zimno, na obiad, przekąskę czy też jako dodatek do tortilli. Można je podawać na wiele sposobów. Uwielbiają je dzieci, skuszą też dorosłych! Wspaniale smakują z sosami. Dziś propozycja połączenia z sosem jogurtowym z ziołami i fetą. Do panierki natomiast można dodawać rożne dodatki np. : orzechy, ser parmezan, ostra papryka itp.


Składniki: 
- dwie małe piersi z kurczaka
- dwie łyżki mleka
- jajko
- płatki kukurydziane
- sól, pieprz
- 3 łyżki startego parmezanu
- olej do smażenia

Sos:
- jogurt naturalny 400 g
- kostka sera feta
- zioła (ja dodałam akurat pietruszkę i koperek)
- pieprz

Piersi z kurczaka myjemy i oczyszczamy z błon. Kroimy na małe kawałki i przyprawiamy solą i pieprzem. Jajko rozbijamy w misce z mlekiem. Płatki kukurydziane rozbijamy delikatnie, nie bardzo drobno. Parmezan ścieramy i dodajemy do płatków. Jeżeli chcemy pikantne nuggetsy to do panierki możemy dosypać ostrą paprykę. Filet z kurczaka maczamy w jajku i panierce. Następnie smażymy.
Jogurt naturalny mieszamy z serem fetą i ziołami. Doprawiamy pieprzem. Możemy wymieszać w misce, lub zblendować. Gotowe!
Smacznego :)!




niedziela, 28 czerwca 2015

Pieczone ziemniaczki z rozmarynem.

Moim ulubionym dodatkiem do dań są ziemniaki. Nie mają sobie równych. Sposobów ich przyrządzania jest całe mnóstwo i to jest kolejnym atutem. Nigdy się nie nudzą:)!
Dziś przepis na pieczone ćwiartki ziemniaków z rozmarynem i papryką.


Składniki: 
- ziemniaki
- oliwa z oliwek
- rozmaryn
- ostra papryka (możemy użyć słodkiej papryki)
- folia aluminiowa

Ziemniaki obieramy, myjemy i kroimy na ćwiartki. Wrzucamy do miski, wlewamy odrobinę oliwy z oliwek i przyprawiamy. Mieszamy ziemniaki i wysypujemy je na blaszkę pokrytą folią aluminiową. Folia ułatwi nam czyszczenie piekarnika:). Ziemniaki wkładamy do piekarnika rozgrzanego do temperatury 200 stopni. Pieczemy około 40 minut. 
Smacznego:)!!!

Polędwiczka wieprzowa przygotowana domową metodą "sous vide".

Podczas tradycyjnego gotowania mięso pozbawiane jest witamin, smaku i koloru. Często nie mamy czasu na marynowanie mięsa kilkanaście godzin przed smażeniem, gotowaniem czy też pieczeniem. Na ratunek przychodzi nam domowa metoda przyrządzania "Sous vide" - co po francusku oznacza w próżni. Oprócz tego, że po przygotowaniu mięso jest aromatyczne to jest też bardzo delikatne i soczyste.


Składniki:
- polędwiczka wieprzowa
- folia spożywcza 
- masło klarowane

Marynata:
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek
- 2 ząbki czosnku (posiekany czy też wyciśnięty)
- rozmaryn
- sól
- pieprz

Zacznijmy od przyrządzania marynaty. W naczyniu łączymy wszystkie składniki: oliwa z oliwek, sól, pieprz, rozmaryn oraz czosnek. Polędwiczkę wieprzową myjemy i oczyszczamy z błon. Mięso kroimy na 4-5 cm kawałki i wrzucamy je do przygotowanej marynaty, dokładnie mieszając. Następnie urywamy folię spożywczą i układamy na niej kawałek polędwicy, zawijamy go jak cukierek, zakręcamy na końcówkach i robimy supełki (bardzo ciasno, żeby nie bylo powietrza).
Nasze mięsne "cukierki" gotujemy metodą "Sous vide". Mięso wrzucamy do rozgrzanej wody i gotujemy w temp. 64°C przez 1 godz. Po tym czasie mięso wyciągamy z wody i pozostawiamy na ok. 10 minut, aby odpoczęło. Następnie przesmażamy z obu stron na rozgrzanej patelni z odrobiną masła klarowanego.
Nasze mięso jest już gotowe. Moja propozycja podania to: pieczone ziemniaczki i karmelizowany burak  - przepisy znajdziecie na blogu w zakładce "Dodatki". 
Smacznego :)!





sobota, 27 czerwca 2015

Krem ziemniaczany

Trochę czasu minęło... Z różnych przyczyn opuściłam się w gotowaniu i zapomniałam o sobie i o blogu... Lecz czas sobie przypomnieć!:)

Sezon na młode ziemniaki rozpoczęty! Możemy je jeść w różnej postaci: ugotowane, upieczone, usmażone... Zawsze pyszne:)! Dziś przepis na szybką i delikatną w smaku zupę, czyli krem z młodych ziemniaków i pora.




Składniki: 
- około 0,5 kg ziemniaków 
- jeden duży por
- śmietana kremówka 
- boczek
- natka pietruszki
- sól, pieprz, ostra papryka
- bulion 0,7 l

Ziemniaki obieramy, myjemy, kroimy na ćwiartki i wrzucamy do gotującego się bulionu warzywnego. Boczek kroimy w paski i podsmażamy. Kiedy się zarumieni ściągamy go z patelni i wkładamy do miseczki. Kroimy por i podsmażamy na tłuszczu, który wytopił się z boczku, następnie wrzucamy go do zupy. Kiedy ziemniaki będą miękkie, zestawiamy garnek z palnika i blendujemy. Dodajemy pieprz i sól do smaku (możemy dodać też ostra paprykę), wlewamy śmietankę kremówkę. Na talerzu posypujemy boczkiem i pietruszką. Gotowe! Szybko?:)
Smacznego!!!:)

wtorek, 27 stycznia 2015

Zupa prowansalska.

Mało czasu na przygotowanie obiadu? Jesteś zbyt zmęczona/zmęczony na długie stanie w kuchni, a chcesz zjeść treściwy posiłek? Jest to przepis właśnie dla Ciebie :).



Składniki: 
- 500 g mięsa mielonego wieprzowego
- dwa ziemniaki
- mrożona mieszanka warzyw pokrojonych w słupki 
- cebula
- dwa śmietankowe serki topione (w tzw. kiełbasce)
- zioła prowansalskie
- oliwa do smażenia
- dwie kostki rosołowe
- sól i pieprz

Do garnka wlewamy wodę i wrzucamy warzywa mrożone oraz kostki rosołowe. Ścieramy ziemniaki na tarce (ostrze jak do mizerii) lub kroimy nożem na drobne talarki i dorzucamy do garnka. Zaczynamy gotować na małym ogniu. Na patelni rozgrzewamy oliwę i smażymy mięso mielone wraz z drobno poszatkowaną wcześniej cebulą. Doprawiamy solą i pieprzem. Kiedy mięso będzie już podsmażone dokładamy je do garnka. Gotujemy około 30 minut. Dodajemy serki topione i zioła prowansalskie. Gotujemy 10-15 minut. Gotowe! Smacznego :)!


niedziela, 25 stycznia 2015

Karmelizowany burak.

Buraki to jeden z moich ulubionych dodatków do dania głównego. Na warsztacie kulinarnym nauczyłam się bardzo fajnego przepisu i muszę się nim z Wami podsielić:). Jak przeważnie - szybki i prosty przepis:).



Składniki:
- 1 kilogram buraków
- 2-3 łyżki cukru trzcinowego
- 100 ml szklanki wina czerwonego (półwytrawne)
- oliwa do smażenia

Buraki obieramy i tniemy w talarki, gotujemy je aż do miękkości. Następnie kroimy je w drobną kostkę i wrzucamy na rozgrzana patelnie z oliwą. Wlewamy wino i wsypujemy cukier. Przyprawiamy solą i pieprzem. Czekamy aż nasz burak się skarmelizuje, od czasu do czasu mieszając.  
Smacznego :)!

Makaron z tuńczykiem i pomidorami.

Pomysły na proste i szybkie dania są bezcenne. Makaron z tuńczykiem i warzywami zrobimy w niespełna 30 min. Wszystkie produkty do przygotowania sosu są z puszki, więc zawsze możemy mieć w szafce składniki na tzw. czarną godzinę, niespodziewanych gości itd. Danie swietnie nadaje się do lunchboxów. Makaron odgrzewany w pracy następnego dnia smakuje równie dobrze.



Składniki:
- puszka tuńczyka w sosie własnym
- pomidory w puszce
- kukurydza w puszce
- puszka groszku zielonego
- makaron świderki/kokardki
- łyżka oliwy do smażenia
- parmezan 
- sól, pieprz

Tuńczyka podsmażamy 5 minut na patelni, dodajemy pomidory i smażymy kolejne 5 minut. Następnie wrzucamy groszek i kukurydzę, przyprawiamy solą i pieprzem. Wstawiamy w tym czasie wodę na makaron. Zawsze do wody dolewam łyżkę oliwy, wtedy makaron po odcedzeniu nie skleja się. Gotujemy makaron, odlewamy i wrzucamy na patelnię. Łączymy go z sosem i gotowe:). Jeżeli lubimy parmezan możemy przed podaniem danie posypać tym właśnie serem.
Prawda, że szybkie i proste? 
Smacznego! :)

sobota, 24 stycznia 2015

Koktajl na dobry początek dnia.

Śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Bardzo ważne jest zjedzenie pierwszego posiłku w ciagu 30 minut po podniesieniu się z łóżka. Wtedy nasz metabolizm zaczyna prawidłowo pracować.  Tylko jak to zrobić skoro brak apetytu? Też tak macie? Znalazłam rozwiazanie dla siebie, może dla Was też?:) A przy tym jest tak pyszne i łatwe w przygotowaniu. Koktajl owocowy:)! 
Kiedy nie ma sezonu na świeże owoce, zastępuję je mrożonymi. Wieczorem przed pójściem spać wyciągam potrzebną porcję owoców i rano są gotowe do przyrządzenia śniadania. 



Składniki (2 porcje):
- 4 łyżki jogurtu naturalnego
- 1/4 szklanki mleka
- szklanka mrożonych owoców (maliny, truskawki)
- płaska łyżka miodu (mój ulubiony to gryczany, ale może być każdy inny)
- pół banana
- dwie łyżki płatków owsianych

Wszystkie składniki wkładamy do pojemnika i miksujemy. Smacznego! :)

niedziela, 11 stycznia 2015

Niedzielny rosół (wołowo-drobiowy).

Danie którego z pewnością nigdy nie odmówię. W niedzielę gości na stole wielu Polaków. Strzał w dziesiątke w tak zimny i wietrzny dzień jak dziś - rosół. Pamietam smak rosołu robionego przez mamę czy tatę. Wyśmienity! I ten bursztynowy kolor.... 
Wzmocnimy smak warzyw poprzez wydobycie aromatu z obierek (to w nich kryje się cała intensywność).




Składniki:
- dwie duże pietruszki
- duży seler
- 4 duże marchewki
- duży por
- natka pietruszki
- 3 skrzydełka z kurczaka
- 300 g mięsa wołowego (tłustego)
- sól, pieprz, kostki rosołowe 
- masło klarowane lub zwykle (1 łyżka)
- makaron do rosołu

Mięso myjemy pod bieżącą wodą i wrzucamy do garnka z zimną wodą (troszkę ponad litr). Warzywa dokładnie myjemy i obieramy, pamiętając o tym, żeby obierki odkładać na bok, a nie jak zawsze do śmietnika:). Marchewkę kroimy w słupki, seler, pietruszkę dzielimy na pół i razem z porem wkładamy do garnka z mięsem i gotujemy na małym ogniu. W rosole najważniejsze jest to, żeby nie zaczął się gotować, zatem pilnujemy temperaturę. 
W małym rondelku rozgrzewamy masło i wrzucamy na nie nasze obierki. Podsmażamy je około 5-7 minut i zalewamy 500 ml zimnej wody. Dodajemy sól i pieprz. Gotujemy około 40 minut. Następnie odcedzamy nasz wywar i dodajemy go do naszego garnka z rosołem. Kiedy mamy dużo obierek taki wywar może nam w 100% zastąpić kostkę rosołową.
Rosół gotujemy około 2 godzin na małym ogniu. Doprawiamy do smaku sola, pieprzem i jeżeli jest dla nas za mało intensywny to możemy dodać kostkę rosołową. Rosół podajemy z ugotowanym makaronem i posypujemy natką pietruszki. 
Smacznego! :)

Podpowiedź:
Do rosołu możemy dodać też kilka serduszek drobiowych. 

piątek, 2 stycznia 2015

Zapiekana ziemniaczana z mięsem mielonym.

Smaczny i szybki do zrobienia posiłek, który spokojnie można przygotować dzień wcześniej. Zapiekanka odgrzewana następnego dnia np. w pracy smakuje równie dobrze:). Do tego jest bardzo smaczna i syta. Nadaje się na obiad, lunch czy też kolację.



Składniki:
- 6 dużych ziemniaków
- 1 duża czerwona papryka
- 15-20 pieczarek
- 2 czerwone cebule
- 4 ząbki czosnku
- 500 g mielonego mięsa (użyłam wieprzowo-wołowego)
- 500 ml śmietany 30%
- około 150-200 g sera żółtego
- sól, pieprz czarny i ziołowy, zioła prowansalskie
- masło klarowane/olej

Ziemniaki obieramy i wrzucamy do wrzątku, gotujemy je około 15-20 minut. W tym czasie pieczarki obieramy i kroimy w talarki, paprykę kroimy w kostkę. Warzywa smażymy na maśle klarowanym, doprawiamy solą i pieprzem ziołowym. Kiedy będą już podsmażone ściągamy je z patelni. Na rozgrzaną patelnie wykładamy mięso mielone oraz poszatkowaną czerwoną cebulę, doprawiamy solą i pieprzem. Podsmażone mięso mieszamy z warzywami. Wlewamy śmietanę i dodajemy zioła prowansalskie, pieprz i sól.
Ugotowane ziemniaki kroimy w talarki i wykładamy pierwsza warstwę w wysmarowanym masłem naczyniu żaroodpornym. Następnie zalewamy ją farszem mięsnym, przekładamy ziemniakami i zalewamy pozostałym mięsem z warzywami.
Zapiekankę wstawiamy do piekarnika rozgrzanego do 180 stopńi. Pieczemy 30 minut. Po tym czasie na zapiekankę wysypujemy ser i pieczemy tak długo, aż ser się rozpuści i delikatnie przypiecze. 
Smacznego! :)

czwartek, 1 stycznia 2015

Pieczone kacze udka z jabłkami, puree ziemniaczanym i modrą kapustą.

To danie zdecydowanie kojarzy mi się ze Świątecznym obiadem u Dziadków. Babcia wyśmienicie gotuje. 
Dziś jest Nowy Rok... Kaczka pasuje idealnie:). Jest przepyszna, wykwintna i ku mojemu zdziwieniu nie jest tak trudna do przygotowania jakby się to mogło wydawać.



Składniki:
- cztery udka z kaczki
- masło klarowane
- sól, pieprz, majeranek
- 2 jabłka 
- ziemniaki

Składniki na modrą kapustę:
- czerwona kapusta
- 1/2 cytryny
- 1/2 kostki masła
- 5 łyżek cukru
- szklanka wody
- 2 szczypty mąki
- pieprz i sól

Kaczkę przyprawiamy solą, pieprzem i delikatnie posypujemy majerankiem. Odstawiamy na kilka godzin do lodówki. Udka przekładamy do naczynia żaroodpornego wysmarowanego masłem klarowanym, kaczkę też delikatnie smarujemy masłem. Udka układamy skorą do góry i przykrywamy naczynie folią aluminiową. Pieczemy 90 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Następnie zdejmujemy folię i dokładamy cząstki jabłka i pieczemy kolejne 20-30 minut podlewając kaczkę tłuszczem, który zebrał się w naczyniu. 

Do kaczki świetnie smakuje puree. Ziemniaki gotujemy, następnie do odcedzonych ziemniaków dodajemy tłuszcz, który powstał podczas pieczenia kaczki i ugniatamy puree.

Kapustę szatkujemy, wkładamy do garnka z wodą i przyprawiamy solą, pieprzem oraz cukrem. Po około 1,5 h duszenia smakujemy i doprawiamy cytryna. Jeżeli kapusta jest już miękka to odlewamy wodę i dodajemy masło. Kiedy masło się rozpuści próbujemy kolejny raz i doprawiamy do smaku. Na koniec dodajemy mąkę.

Gotowe, smacznego :)!

Modra kapusta na ciepło - smak tradycji.

Modra kapusta kojarzy mi się ze Świątecznym obiadem u Dziadków, kiedy to babcia przyrządzała pieczoną kaczkę z jabłkami. Tego smaku nigdy nie zapomnę i zawsze będzie dla mnie magiczny. Dziś mamy Nowy Rok i postanowiłam upiec kaczkę i przygotować do niej modrą kapustę.



Składniki:
- czerwona kapusta
- 1/2 cytryny
- 1/2 kostki masła
- 5 łyżek cukru
- szklanka wody
- 2 szczypty mąki
- pieprz i sól

Kapustę szatkujemy, wkładamy do garnka z wodą i przyprawiamy solą, pieprzem oraz cukrem. Po około 1,5 h duszenia smakujemy i doprawiamy cytryna. Jeżeli kapusta jest już miękka to odlewamy wodę i dodajemy masło. Kiedy masło się rozpuści próbujemy kolejny raz i doprawiamy do smaku. Na koniec dodajemy mąkę.

Modra kapusta jest najlepszym dodatkiem do dań, kiedy jest podawana na ciepło.

Smacznego :)!

Tarta z szynką i porem.

Tarta z porem i szynką jest delikatna, bardzo smaczna i niezwykle szybka do przygotowania. 
Ogromną zaletą jest to, że tak samo smaczna jest w dniu pieczenia jak i dnia następnego.


Przepis na ciasto kruche znajdziecie w zakładce "Tarty".

Składniki: 
- jeden duży por
- 10 plastrów szynki
- 5 jajek
- 300 ml śmietanki 30%
- ser cheddar 
- masło klarowane

Por kroimy w talarki, szynkę w drobną kostkę i podsmażamy na maśle. Przyprawiamy solą i pieprzem. Odstawiamy do ostygnięcia. 
Jajka mieszamy ze śmietanką i przyprawiamy solą, pieprzem oraz czerwona papryką. Do śmietany i jajek wsypujemy por z szynką. Następnie wylewamy naszą mieszankę na upieczone ciasto kruche. Pieczemy 40 minut w piekarniku rozgrzanym do 190 stopni. Kilka minut przed końcem pieczenia tartę posypujemy serem i czekamy aż lekko się rozpuści i lekko zarumieni. 

Gotowe, smacznego!!! :)

Ciasto kruche na tartę (słoną).

Tarta to super pomysł na obiad, kolację czy też zimną przekąskę. Jest smaczna i niezwykle prosta w przygotowaniu. Poniżej prosty przepis na przygotowanie ciasta kruchego, idealnego do tarty.



Składniki:
- 125 g masła 
- 1 żółtko
- 250 g mąki
- 50 ml wody

Dodatkowo: papier do pieczenia, fasola Jaś.

Na stolnicę wysypujemy mąkę, dodajemy masło, zółtko i wlewamy wodę. Energicznie zagniatamy. Kiedy ciasto jest już dobrze wyrobione, zawijamy je w folię spożywczą i odstawiamy do lodówki na 30 min.

Po 30 minutach wyciągamy ciasto z lodówki i rozwałkowujemy je na duży krążek. Wykładamy na naszą tartownicę delikatnie wysmarowaną masłem. Ciasto nakłuwamy widelcem i kładziemy na nie papier do pieczenia, wysypujemy fasolę, żeby obciążyć nasze ciasto. Pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni przez 15 min. Po tym czasie ostrożnie wyciągamy papier do pieczenia wraz z fasola i pieczemy ciasto 5-7 minut, wyciągamy i odstawiamy do przestygnięcia. 
Gotowe, teraz możemy wykładać dowolne farsze :).